سخنرانی 1:

 

دکتر محمدرضا فیضی درخشی 

دانشیار گروه مهندسی کامپیوتر دانشگاه تبریز                               

                                                                                                          

 

 

 بیوگرافی کوتاه:

دکتر محمدرضا فیضی درخشی دانشیار گروه مهندسی کامپیوتر دانشگاه تبریز، تحصیلات کارشناسی خود را در دانشگاه اصفهان در رشته مهندسی کامپیوتر، گرایش نرم افزار به اتمام رسانده است. مدرک کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی ایشان در رشته مهندسی کامپیوتر، گرایش هوش مصنوعی از دانشگاه علم و صنعت ایران می‌باشد. ایشان از سال 1375 شروع به تدریس نموده‌اند و در این مدت در دانشگاه اصفهان، دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشگاه تبریز، واحدهای مختلف دانشگاه آزاد اسلامی و سایر دانشگاه‌ها تدریس داشته‌اند. فعالیت علمی پژوهشی ایشان در کسوت هیئت علمی دانشگاه تبریز از سال 1386 آغاز گردیده است. در حال حاضر ایشان دانشیار گروه مهندسی کامپیوتر دانشگاه تبریز و از سال 1395 مدیر آزمایشگاه سامانه‌های پردازش هوشمند رایانه‌ای (سپهر) مستقر در دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تبریز می‌باشند. زمینه‌های پژوهشی ایشان عبارت است از: پردازش زبان‌های طبیعی با محوریت زبان فارسی (شامل خلاصه‌سازی متن، دسته‌بندی صفحات وب، شباهت‌یابی اسناد، جستجوی معنایی اسناد و ...)، تحلیل شبکه‌های اجتماعی، الگوریتم‌های بهینه‌سازی (تکاملی، هوش جمعی و ...) و سیستم‌های فازی.

 

 موضوع سخنرانی:

 

نگاهی بر کلان داده شبکه های اجتماعی، کاربردها و چگونگی تحلیل آن

 

چکیده:

فراگیر شدن کاربرد بسترهای الکترونیکی در زمینه‌‎های مختلف، امروزه منجر به ایجاد حجم بسیار بالایی از داده‌ها شده است. نگهداری و بهره‌برداری از این حجم از داده‌ها که از آن با عنوان کلان داده یاد می‌شود خارج از توان عملیاتی DBMSهای عادی است. شبکه‌های اجتماعی، یکی از منابع تولید کلان داده هستند. کلان داده‌های شبکه‌های اجتماعی با هدف دستیابی به الگوها، روندها و وابستگی‌های داده‌ای، به خصوص الگوهای وابسته به رفتارها و تعاملات انسانی تحلیل می‌شوند.

     این سخنرانی با اشاره به مفاهیم بنیادی کلان داده و ویژگی‌های آنها، بر کلان داده‌های تولید شده در بستر شبکه‌های اجتماعی متمرکز خواهد بود. در همین راستا مفاهیم موضوعی زیر مورد توجه قرار خواهد گرفت:

  • مفهوم کلان داده
  • انواع داده‌ها در شبکه‌های اجتماعی
  • ویژگی‌های کلان داده‌های تولید شده در شبکه‌های اجتماعی
  • کاربردهایی از تحلیل داده‌های شبکه‌های اجتماعی
  • تفاوت جریان داده با داده‌های معمولی
  • مفهوم پنجره بندی و کاربرد آن در پردازش جریان داده

 

 

 

پوستر کنفرانس گروه تلگرامی کنفرانس

طراحی و اجرا: اداره فناوری اطلاعات دانشگاه شهید مدنی آذربایجان